Logo

Fotoğraf Yarışması Sıkça Sorulan Sorular

Yarışmalara kimler katılabilir?
Düzenleme kurulu üyeleri ile juri, TFV (Türkiye Fotoğraf Vakfı) Mütevelli ve Yönetim Kurulu üyelerinin birinci dereceden yakınları ile haklarında Türkiye Fotoğraf Vakfı tarafından verilmiş katılım kısıtlama kararı devam eden katılımcılar katılamaz. Amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş üstü herkese açıktır. Sizi bağlayacak olan husus, son tahlilde, ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır. Her yarışmada, şartname kuralları esastır.
Düzenlenen yarışmanın İlgili Şartnamesinde belirtilmediği sürece ücretsizdir.
Yarışmacılar yarışmaya katılabilmek için https://turkiyefotografvakfi.org/ sitesine üye olmak, hesabını aktifleştirmek ve üyelik için gerekli bilgileri doldurmak zorundadırlar. Ardından yarışma ve özelinde varsa kategoriler için ayrı ayrı fotoğraf yüklemeleri yaparlar.
İlgili yarışmanın şartnamesinde belirtildiği kategorilerdeki fotoğraf adeti kadar fotoğrafla katılabilirsiniz.
İlgili yarışmanın şartnamesinde ayrıntılı olarak bu konuya yer verilir. Örnek olarak: “Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü uzun kenarı en az 1920 piksel ve en çok 3840 piksel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler görüntü işleme programlarında JPEG/JPG formatında, renkli/siyah-beyaz 1 megabaytın altında olmamalı ve 4 megabaytı geçmemelidir” şeklinde ilgili şartnamede yer alabilir. Kurallara uygun olmayan fotoğraflar sistemde uyarı verilerek red edilir. Katılımcıların bu mesajları dikkate alarak şartlara uygun olmayan fotoğrafları tekrar düzenleyerek yüklemeleri gerekmektedir. Bu yüzden yükleme esnasında alınan mesajlara dikkat edilmesi tavsiye edilir.
Yarışmayı tertip eden ilgili kurumun daha önceki senelerde yaptığı yarışmalarda ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Fotoğrafın, sergilenmiş ve fotoğraf yarışması organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez. Anılan fotoğrafın, aynı yarışmada daha önceki senelerde ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
Yarışmanın başvuru tarihleri içerisinde başka bir fotoğrafla değişim yapabilirsiniz. Beyan edilen son katılım tarihine kadar değişim, silme, ekleme yapabilirsiniz. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
İlgili yarışmanın şartnamesinde belirtilen şartlar,koşullar ve içeriğe uygun her türlü tekil fotoğrafla katılabilirsiniz. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
İlgili yarışmanın şartnamesinde belirtilen, bir dizi, ortak bir tema veya konsept ve tek bir başlık içeren, şartnamede belirtilen aralıkta fotoğraf adetinden oluşan, bir hikaye veya ana konu etrafında benzer fotoğraflardan oluşan seriyi anlatan, bir metin ile desteklenen kategoridir. Seri olarak girildiklerinden dolayı tek tek değerlendirilmeyecektir. Fotoğraflarınızın bir bütün oluşturduğundan emin olmalısınız. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
Kullanılan fotoğraflar görüntü işleme programları ile başkalaştırılarak yeni bir biçime dönüştürülmüş olmalıdır. Görüntü işleme programları ile üretilen yeni görsellerin ilgili şartnamede belirtilen konuyu işlemesi beklenmektedir. Kamuya mal olmuş, üzerinden yasada belirtilen belirli bir süre geçmiş, telifi bulunmayan yayınlardaki illüstrasyon, gravür, fotoğraf, resim gibi görsel öğeler fotoğraflarla birlikte kullanılabilir. Telifli eserlerin telifinin fotoğrafçı tarafından alınmış olması gerekmektedir. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
Hayır. Tüm kategoriler için hazırlanan dijital fotoğraflar https://turkiyefotografvakfi.org/ internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. İlgili yarışma şartnamesinde yer almadığı sürece baskı, CD ya da e-posta ile fotoğraf kabul edilmemektedir. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
Bu özelliklere uygun olmayan fotoğrafların, https://turkiyefotografvakfi.org/ internet sitesinde fotoğraf yükleme işlemi gerçekleştirilemez. İlgili şartnamenin istenilen fotoğraf ebadını, ölçülerini görüntü işleme programlarında düzenleyerek, yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Teknik Bölüm, sistem hatalarını önlemek için siteyi her gün kontrol eder. Lütfen farklı bir sunucuyla tekrar deneyin ( Chrome iyi bir seçenek olabilir), resmin boyutunu küçültmeyi/büyütmeyi deneyin ve dosya adında buna benzer karakterler içermediğinden emin olun; Sorun devam ederse internet bağlantısından kaynaklanıyor olabilir, fotoğrafınızı daha sonra wifi yerine kablo bağlantısı ile yüklemeyi deneyin. Kurum ve özel şirket gibi yerlerde fotoğraf yükleme işlemi yaparken, sistem size izin vermeyebilir. Bu bulunduğunuz yerin sistemi ile ilgili olabilir. Lütfen bu tarz konuları dikkate alınız.
İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde info@turkiyefotografvakfi.org adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi ile problem kısa sürede giderilecektir. Bu adres, sadece fotoğraf yükleme problemi yaşanılması durumunda oluşmuşsa kullanılacaktır, buradan fotoğraf gönderilmesi yapılamaz ve katılım kesinlikle kabul edilmez.
Yarışmaya https://turkiyefotografvakfi.org/ sitesine üye olup, aktivasyonunuzu etkinleştirmelisiniz. Kullanıcı bilgilerinizi doldurarak, ana sayfaya tıklayın, devam eden yarışmalar bölümünden katılacağınız yarışmanın Şimdi Katıl butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda YARIŞMAYA KATILIN butonuna tıklayarak fotoğraflarınız yükleyebilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda fotoğraf yükleyeceğiniz kategoriyi seçtikten sonra, Sonraki Adım kutucuğuna tıklayınız. Fotoğraf ekle butonuna tıklayarak yükleyeceğiniz fotoğrafınızı seçin. Gelen doldurulması zorunlu ekranda, fotoğrafın sıra numarasını, adı ve çekildiği yeri yazınız. Fotoğrafın tarihi, sistem tarafından otomatik olarak verilecektir. Fotoğraf tarihi sistem tarafından alınamıyorsa, elle giriş yaparak yazmalısınız. Katılım sağlayacağınız eserlerinizi tamamladığınızda, sağ altta yer alan Güncelle butonu ile kaydediniz ve sağ alt tarafta bulunan Sonraki Adım kutucuğuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekrandaki “Yarışma Koşullarını ve Teknik Şartnamedeki Koşulları okudum, kabul ediyorum.” Kutucuğunu işaretleyip, BAŞVURUYU KAYDET butonuyla yarışmaya katılım sağlamış olacaksınız. BAŞVURUYU KAYDET butonuna basmadığınız sürece yarışmaya katılmış olmayacaksınız. Foto Öykü kategorisinde şartnamede belirtilen minimum fotoğraf sayısı kadar fotoğraf yüklenmediğinde başvuru kabul edilmez.
Hayır. Bilgilerinizin güncel olduğunu, fotoğraflarınızın sistemde kayıtlı olduğunu kontrol etmeniz yeterli.
İlgili şartnamede her kategori için yer alan koşulların sağlanması şartıyla, Cep telefonu, GoPro, 180, 360 derece kayıt cihazları gibi görüntü kaydı yapan cihazlar ile çekilen fotoğraflar, HDR (high dynamic range) ve insanlı veya drone vb. insansız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
Hayır. Yarışmada ödül ve sergileme alamayan fotoğraflar sonuç bildirim tarihinden 30 (Otuz) gün sonra Türkiye Fotoğraf Vakfı’nın https://turkiyefotografvakfi.org/ adresli web sitesi sistemden silinecektir. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
Yarışma sonuçları düzenleyici kurum internet sitesinde, sosyal medya (facebook, twitter, instagram vb.) hesaplarında ve Türkiye Fotoğraf Vakfı’nın https://turkiyefotografvakfi.org/ adresli web sitesi ile TFV’nın sosyal medya (facebook, twitter, instagram vb.) hesaplarında ilan edilecektir. Ödül ve Sergileme alan eser sahiplerine düzenleyici kurum veya TFV tarafından telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir. Sizi bağlayacak olan ilgili şartnamedeki katılım koşullarıdır.
Türkiye Fotoğraf Vakfı (TFV) Görüntü ve Etik Kurulu, ilgili yarışmada eser veya eserlerin kural ihlali şikayeti nedeniyle gerekli incelemeleri yaparak, konuyu sonuca bağlamaktadır. Kural ihlalinin kesinleşmesi ile Türkiye Fotoğraf Vakfı Görüntü ve Etik Kurulu eser sahibinin kısıtlanacağı süreyi belirler. Bu süre Türkiye Fotoğraf Vakfı Görüntü ve Etik Kurulu tarafından belirlenir. Bu süre içerisinde kural ihlali gerçekleştirmiş katılımcı, kural ihlali yapmadığını Türkiye Fotoğraf Vakfı Görüntü ve Etik Kurulu onayına ispatlarsa, kısıtlılık süresi kararının kaldırılmasını talep edebilir.