Logo

İzzet Keribar Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü Ankara'da aldı.

Keribar ödülünü Ankara´da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen bir törenle 19 Aralık Çarşamba günü aldı.

İzzet Keribar Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü Ankara´da aldı.

2018 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin, tarih ve sosyal bilimler alanında Mehmet İpşirli’ye, sinema alanında Türker İnanoğlu’na, müzik alanında Erol Sayan’a, sanat/fotoğraf alanında İzzet Keribar’a, vefa ödülünün ise Mehmet Akif Ersoy’a verilmesi uygun görüldü.
19 Aralık 2018 tarihinde yapılan ödül töreninde, İzzet Keribar yaptığı konuşmada, bu ödüle layık görüldüğü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.
Fotoğraf sanatında bugünlere gelmesinde büyük rol oynayan fotoğraf derneklerine, çalışma arkadaşlarıma ve eşine de teşekkür eden Keribar, çektiği en güzel Türkiye fotoğraflarıyla ülkesini yurt dışında en iyi şekilde tanıtmaya çalıştığını ifade etti.

Fotoğrafla Geçen 50 Yıl
1936 yılında İstanbul'da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa karşı ilgi duydu ve 1957 yılında askerliğini yapmak üzere gittiği Kore'de, bir yıl boyunca fotoğraf çekerek, tekniğini ve deneyimini geliştirdi. 1980 yılında, fotoğrafa tekrar yöneldi. O yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf amaçlı geziler düzenlemekte ve yoğun olarak fotoğraf üretmeye devam etmektedir.
1982 yılından beri, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotograf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren Keribar, aynı zamanda fotoğraf eğitimlerine devam etmekte ve Türkiye'de yapılan fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer almaktadır.

Sahibi olduğu Türkiye ve dünya fotografları arşivi, ülkemizin en önemlilerinden biridir.
İzzet Keribar, IFSAK'ın onur üyesidir. FIAP tarafından 1985 yılında AFIAP ve 1988 yılında da EFIAP ünvanları ile onurlandırılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Izzet Keribar’ı  2011 Büyük Ödül’üne layik görmüştür. 
Yurt içinde ve yurt dışındaki fotograf yarışmalarında birçok madalya ve ödül sahibi olan Keribar, son yıllarda, fotografçılığı profesyonel bir meslek olarak yürütüyor ayrıca fotografçılığın Türkiye gelişmesi için ve Türkiye’nin yurt dışında en iyi yönleriyle tanınmasına yardımcı olmaktadır.