Logo

Online Foto Sohbet | Murat Gür & Nadir Ede |Fotoğraflı Filmler

Türkiye Fotoğraf Vakfı olarak hazırladığımız Online FotoSohbet etkinliğimizin ikinci konuğu Nadir Ede. Fotoğraf dünyasına hem fotoğrafçı hem yayıncı hem de fotoğrafçıların abisi olarak hizmet eden "Nadir Abi" ile içinde Fotoğraf geçen Sinema Filmleri ve Fotoğraf Belgesellerini konuşacağız bu hafta.
Korona günlerinde evimizde izleyebileceğimiz nitelikli Belgesel ve Filmler üzerine olacak bu sohbete bütün fotoğrafseverler davetli.
27/04/2020, saat 21.00'de instagram'da #turkiyefotografvakfi sayfasında canlı yayında görüşmek üzere ...

Nadir EDE Kimdir ?

Liseyi Işık Lisesi'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nü bitirdi. Kırk yılı aşkın süredir amatör, yirmi beş yılı aşkın süredir profesyonel olarak fotoğraf çekiyor. Fotoğraf üzerine danışmanlık yapıyor, eski fotoğraf filmleri, fotoğraflar topluyor. 1995-2008 yılları arasında "Fotoğraf Dergisi" adlı yayını yönetti. 2008 yılı Ağustos ayında bu dergideki görevinden ayrılarak "www.fotopya.com.tr" adlı web sitesinde yönetici olarak çalışmaya başladı.

1985-2007 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'nde dersler verdi. 1985 yılından beri İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Antropoloji bölümünde ders veriyor. 2007-2008 öğretim yılında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde fotoğraf dersleri vermeye başladı. Halen bu üniversitedeki görevine devam ediyor. Pek çok karma sergiye katıldı, gösteriler yaptı. Kişisel sergilerinden bazıları: "İstanbul Solarizasyonları", "Nadir Ede'nin Arşivinden 1950'lerin İstanbul'u", "İstanbul, Yüz Yıl Önce, Yüz Yıl Sonra".